Narodno pozorište Tuzla je zajedno sa Helsinškim komitetom za ljudska prava u Srbiji, Documenta – Centrom za suočavanje s prošlošću (Hrvatska) i Međunarodnim partnerstvom za ljudska prava (Belgija), učestvovalo u implementaciji projekta “Srebrenica: izvlačenje pouke iz prošlosti kroz pozorišnu imaginaciju”, finansiranog od strane Evropske unije i program “Evropa za građane”.
Kroz jedinstvenu pozorišnu predstavu o genocidu u Srebrenici, inkluzivne rasprave o građanskoj odgovornosti za očuvanje mira u Evropi, umjetnički masterclass za mlade i široku medijsku kampanju, projekt je uspio:
– razotkriti korelaciju između ekstremnih oblika nacionalizma i kršenja osnovnih prava
– raspravljati o zajedničkom evropskom naslijeđu zločina
– uključiti mlade u očuvanje sjećanja na tragičnu prošlost Evrope
-preporučiti mjere za povećanje otpornosti na nasilne tendencije.
Ovim aktivnostima je odana počast i žrtvama genocida u Srebrenici. Kao takav, projekt je pridonio razumijevanju uticaja ekstremističkih ideologija na demokratiju, vladavinu prava i međukulturalne odnose, omogućujući Evropljanima da uče iz prošlosti i udruže snage u izgradnji sigurnije budućnosti za sve.
Pored premijernog izvođenja predstave “Srebrenica: Kad mi ubijeni ustanemo” autora Zlatka Pakovića, u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu, u sklopu projekta izvedeno je 6 repriznih igranja predstave u Beogradu, Tuzli, Zagrebu i Novom Pazaru, te 4 masterclassa u navedenim gradovima. U sklopu aktivnosti ovog projekta, održana je i projekcija snimka predstave u Briselu. Producent predstave je Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji.
Više o cijelom projektu možete naći u dokumentu, koji možete preuzeti na linku ispod:
Fotografije sa premijernog i repriznih igranja predstave “Srebrenica: kad mi ubijeni ustanemo”, te pratećih masterclassova možete naći u foto-galeriji ispod.