U okviru pratećeg programa Festivala Pozorišne igre BiH u Jajcu je upriličen razgovor o ponovnom pokretanju kultnog pozorišnog časopisa „Pozorište“, u izdanju Narodnog pozorišta Tuzla. Specijalizirani časopisa za kulturu “Pozorište” pokrenuli su 1953 . godine rukovodioci i saradnici Narodnog pozorišta Tuzla, tadašnji direktor Radoslav Zoranović, prof. Zdravko Petrović, slikar Mensur Dervišević, književnik Derviš Sušić, novinar Vitomir Pavlović i mnogi drugi kulturni uposlenici prijeratne Tuzle.
Časopis je u početku tretirao problematiku teatra u Tuzli i drugim dijelovima BiH, ali je tematikom vrlo brzo postao respektabilno glasilo za pozorište na području cijele bivše Jugoslavije. Časopis je ugašen uoči rata u BiH. Novi direktor Narodnog pozorišta Tuzla Mirza Ćatibušić istakao je da se osjeća potreba za pokretanje ovog časopisa, kako zbog nedostatka sistematskog praćenja informacija vezanih za pozorište u BiH tako i zbog važnosti zbirnih informacija, piše Fena.
On je istakao da će tuzlansko pozorište biti institucija koja će stati iza časopisa, ali da se neće ograničiti samo na Tuzlu te da očekuje saradnju i podršku izvan Tuzle. Strajo Krsmanović rekao je da je časopis „Pozorište“ bio najvažnija kulturološka člinjenica u Bosni i Hercegovini.Tokom razgovora o časopisu “Pozorište” također je rečeno da bi trebao imati regionalni karakter. Časopis „Pozorište“ bi se krajem godine trebao pojaviti na web domeni pozoriste.ba.
U sklopu Pozorišnih igara u Jajcu održan je i okrugli sto na temu “Časopis Pozorište”. Časopis je od 1953. počeo izlaziti kao mjesečni bilten naše kuće, da bi vrlo brzo svojom kvalitetom postao jedan od najznačajnijih stručnih časopisa na području cijele Jugoslavije. Posljednji broj izašao je 1991. a na okruglom stolu govorilo se o njegovom značaju, kao i ponovnom pokretanju.